Wydrukuj tę stronę

JĄDRA

 

          Jądra u dorosłego mężczyzny mają przeciętnie 15-25 ml objętości, położone są w worku mosznowym. Większość, bo ok. 75-85% masy narządu stanowią kanaliki plemnikotwórcze zbudowane z nabłonka plemnikotwórczego produkującego plemniki oraz komórek Sertoliego, które wydzielają różne hormony, jak również pośredniczą w przekazywaniu sygnałów hormonalnych i nerwowych wpływających na produkcję plemników. Reszta masy narządu, to komórki Leydiga, które produkują testosteron.

Kontrola produkcji plemników ma kilka pięter zależności. Podwzgórze znajdujące się w mózgowiu wydziela hormony stymulujące przysadkę do produkcji tzw. hormonów tropowych FSH, LH, one z kolei aktywują komórki jąder do produkcji testosteronu i plemników. To bardzo złożony proces i zależny od wielu czynników nie tylko hormonalnych, ale również nerwowych i metabolicznych. 

W ocenie endokrynologicznej oprócz stężeń hormonów osi przysadkowo-jądrowej (LH,FSH,testosteron całkowity, testosteron wolny, DHT, estradiol, prolaktyna, AMH) oraz badań czynnościowych, trzeba ocenić budowę mężczyzny, obecność cech płciowych, narządy płciowe zewnętrzne, wykonać badania obrazowe oraz ocenić jakość i skład nasienia.

                                                                                                                                                                          cdn.