Wydrukuj tę stronę

NADNERCZA

 Budowa nadnerczy

 

                            Nadnercza są narządem parzystym, znajdują się w przestrzeni zaotrzewnowej, w tkance tłuszczowej otaczającej nerki w okolicy ich górnego bieguna. Przypominają wyglądem czapeczki frygijskie i maja wielkość ok. 3x5 cm. Anatomicznie zbudowane są z: 1) kory mającej warstwę kłębkowatą, pasmowatą i siatkowatą i 2) rdzenia, kora stanowi przeważającą część narządu ok. 80-90% jego masy. Każda z tych struktur ma inną budowę histologiczną oraz produkuje inne hormony np. warstwa kłębkowata mineralkortykoidy (MS)m.in.aldosteron, pasmowata m.in.kortyzol i kortyzon, a siatkowata androgeny. Rdzeń produkuje adrenalinę, dopaminę i noradrenalinę. Nadnercza, to bardzo ważne gruczoły wydzielania wewnętrznego wpływające poprzez produkowane hormony na podstawowe czynności życiowe organizmu. Dlatego są bardzo bogato unaczynione, by w razie potrzeby zwiększyć produkcję hormonów i błyskawicznie wydzielić je do krwi, by dotarły do wszystkich tkanek docelowych.

 

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f5/Gray1120-adrenal_glands.png/256px-Gray1120-adrenal_glands.png?uselang=pl
Nadnercza - zaznaczone w kolorze żółtym (źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f5/Gray1120-adrenal_glands.png/256px-Gray1120-adrenal_glands.png?uselang=pl)
1. Mineralkortykoidy

Jest to grupa hormonów steroidowych produkowana i wydzielana przez warstwę kłębkowatą kory nadnerczy, o działaniu przede wszystkim mineralotropowym tzn. wpływających na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Prawidłowa gospodarka wodno-elektrolitowa jest podstawą homeostazy, czyli utrzymywania w równowadze wszystkich funkcji życiowych zabezpieczającyh przeżycie organizmu. Głównym naturalnym przedstawicielem mineralkortykoidów (MS) jest aldosteron. Synteza i wydzielanie aldosteronu częściowo podlega wpływom hormonu tropowego przysadki kortykotropiny (ACTH), tak jak wiele narządów dokrewnych np. tarczycy podlega regulacji TSH. Z uwagi jednak na inne zależności regulacyjne gospodarki wodno-elektrolitowej, zależy przede wszystkim od stężenia jonów K+ we krwi oraz układu renina-angiotensyna-aldosteron. Dzięki aldosteronowi(między innymi) utrzymujemy prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, stężenia elektrolitów we krwi i ich wydalanie z moczem, objętość płynu zewnątrzkomórkowego i rzut serca. 

 

                                                                                                                                                                                            cdn.